Archiv 2006

Od 29. 12. až 9. 1. 2006 bylo vystaveno v Písecké bráně 17 soutěžních návrhů výtvarného ztvárnění kaskád včetně vítězného návrhu od Michala Gabriela. Porota udělila ještě dvě druhá místa a čtyři odměny za zajímavý nápad. Vedoucí odboru územního rozvoje radnice Bohumil Beránek považuje soutěž za velmi úspěšnou.
Vítězný Gabrielův návrh představuje tři bronzové koně, které 40 metrů dlouhou kaskádou procházejí. „Stromy a kaskáda vyvolávají pocit krajiny a koně ji proměňují v park. Koně, oproti autům, tu byli po staletí," uvedl autor. Porota ocenila návrh jako poetický, vytvářející klidové prostředí i moment překvapení. Po dokončení garáží dojde k předláždění náměstí a jeho přeměně na park ve francouzském stylu. Na povrchu budou dvě aleje vzrostlých stromů a lavičky. „Je to podobné původnímu návrhu z 20. let," řekl při prezentaci návrhu archivář bohoslovecké fakulty. Na lavičky v novém parku by se mohli lidé posadit již v závěru příštího roku.

kaskady

Od 16.12. do 28.12.2006
Unikátní výstava ruských malířů, žijících v Praze, absolventů různých uměleckých škol bývalého Sovětského svazu, např. Kijeva, Moskvy a Petrohradu pod záštitou kulturního atašé Ruské federace Alexandra Pismenného, který zahájil slavnostní vernisáž dne 15. 12. spolu s Igorem Zilotarevem, předsedou sdružení Ruská tradice, které výstravu iniciovalo a kurátorky Mariny Dobuševy, za přítomnosti většiny vystavujících umělců a mnoha hostů a příznivců ruského umění.
Vystavují:
Viktor Safonkin
Alexandr Socht
Garik Avenesjan
Genadij Alexandrov
Alexej Terenin
Svetlana Kurmaz
Nadja Gepp
Olga Vasiljeva
Michail Mikora
Natalia Taran

malrus1

25. 12. od 18 hodin
Na první svátek vánoční 25. prosince v 18 hodin zazněla v Písecké bráně Česká mše vánoční od Jana Jakuba Ryby. Před více než tisícovkou návštěvníků zazpívali pod taktovkou Miriam Němcové sólisté Národního divadla a Státní opery Praha: soprán Eva Müllerová, alt Jana Levicová, tenor Vladimír Doležal, bas Jiří Kalendovský, sbor VOX PRAGAE a zahrál orchestr PRAGA SINFONIETTA. Vánoční koncert zahájil starosta Praha 6 Tomáš Chalupa. Po strhujícím výkonu zúčastněných umělců vyvrcholila slavnostní atmosféra závěrečnou písní Narodil se Kristus pán, kterou si zazpívali všichni hosté. Doufáme, že se zrodila tradice a že příští a další léta si budete zase moci krásnou Rybovu mši v Písecké bráně poslechnout.

mse05

15. prosince proběhla vánoční besídka mezinárodní školky Jingle Bells z Mickiewiczovy ulice v Praze 6. Děti z celého světa zazpívaly svým rodičům, známým a návštěvníkům mnoho písniček, předvedly několik scének a dostaly dárečky.

jbells2

12. 12. od 17 hodin zazpívaly děti z mateřské školy Tychonova vánoční písně a koledy

 

Kavárna Písecké brány
fotograf David Horváth (1972 Praha)
do 30. listopadu 2006

venez1